Do brdských hvozdů s virtuálním lesníkem

Vojenské lesy spustili 16. listopadu v nejmladší chráněné krajinné oblasti novou geolokační hru.

Nová okružní naučná stezka vede v Chráněné krajinné oblasti Brdy z Orlova na Třemošnou. Návštěvníci na ní však nenajdou žádné informační tabule ani značky a další tradiční turistický mobiliář. Především děti lesem provede virtuální lesník Jirka, který jim ukáže na trase zábavnou a hravou formou druhy stromů, přírodní zvláštnosti i konkrétní příklady lesnického hospodaření. To vše díky speciální lokační aplikaci, kterou si návštěvníci mohou zdarma stáhnout do mobilu.

Stezka, která vznikla ve spolupráci s brdskou správou chráněné krajinné oblasti Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, je vlastně obdobou tzv. lesní pedagogiky, specializovaných programů o přírodě, lese a lesnictví, jež nejen VLS organizují pro školní kolektivy, ale také zájmové kroužky, či dětské tábory. Vyškolený lesník při nich provází návštěvníky přírodou a hravou zábavnou formou je učí, jak to v lese funguje. Ale také to, jak by se v lese měli návštěvníci chovat a proč.  V případě nové stezky na 779 metrů vysokou horu Třemošná nad Příbramí je však lesní pedagog Jirka virtuální postavou, kterou si návštěvníci Brd stáhnou v aplikaci do mobilního telefonu.

„Hra se jmenuje V lese s lesníkem o lesu a velmi věrně simuluje programy, které organizujeme i zde na Brdech pro kolektivy děti, ale třeba i pro seniory. Návštěvníci ve hře budou přímo v terénu určovat druhy stromů, poznávat přírodní zajímavosti, uvidí na trase třeba vrcholové zlomy ve stromech, ale získají například také znalosti o tom, co jsou v lesích oplocenky, k čemu slouží a jak fungují. Je to vlastně taková procházka s lesníkem po jeho lese, kdy jim popisuje přírodu, les i práci lesníků, a vymyslel si k tomu řadu zábavných úkolů,“ popsal ředitel brdské lesnické divize VLS David Novotný.

Aplikaci VLS vytvořily ve spolupráci se společností GeoFun, která se specializuje na virtuální geolokační hry, v nichž klasické „kešky“ nahrazuje aplikace v mobilním telefonu.

„Pro instalaci hry postačí v prohlížeči v chytrém telefonu otevřít adresu qr.geofun.cz/607. Telefon sám nabídne instalaci bezplatné aplikace GEOFUN a následně stažení hry „V lese s lesníkem o lesu“. Pak již stačí dojít jen na parkoviště u lesa v Orlově a aplikace sama nabídne odstartování hry,“ popisuje Vit Pechanec ze společnosti GeoFun.

První brdská naučná stezka s virtuálním průvodcem měří asi 5 kilometrů a její trasa se okružně vrací zpět do Orlova. Absolvovat ji návštěvníci mohou kdykoliv, průměrně jim to bude trvat 2 a půl hodiny.

„Naučným programům pro veřejnost v lese se u Vojenských lesů a statků věnuje naplno šest lesních pedagogů. Ročně do lesů přivedou na 30 tisíc dětí a dalších návštěvníků. Naše programy jsou mezi vzdělávacími institucemi stále populárnější a tak většinu času jsme vytíženi organizováním vycházek pro školní kolektivy. Nová naučná stezka na Třemošnou vlastně rozšiřuje naší nabídku. Program lesní pedagogiky díky ní může absolvovat kdokoliv a kdykoliv, bez domlouvání termínu, protože lesní pedagog Jirka má čas vždy. Stačí s dětmi dorazit na parkoviště do Orlové a pustit aplikaci,“ vysvětlil vedoucí lesních pedagogů VLS Jan Kobr. 

Zdroj: Vojenské lesy a statky ČR

Další články: