PROSINEC V PŘÍBRAMI: Když staré tradice potkávají nové

Cítíte ji taky? Vůni hřebíčku, cukroví a svařeného vína… To se blíží Vánoce. Čekání na ně si můžete zpříjemnit maličkostmi, třeba návštěvou adventního koncertu, výstavy nebo trhu. Některé tradice zůstávají desítky let stejné, některé dostávají moderní podobu. Vybrali jsme ty nejzajímavější prosincové akce, které by vás neměly minout.

Prosinec v Příbrami

Advent zahájí videomapping

Když slavnostní zahájení adventu označíme za jednu z nejočekávanějších událostí, rozhodně nebudeme přehánět. Vánoční strom společně rozsvítíme v sobotu 2. prosince na náměstí T. G. Masaryka, celý program se ponese v poklidném duchu a vyvrcholí projekcí živého betléma s videomappingovými a světelnými efekty. Do vánočních příběhů a koled se možná zaposloucháte se svařeným vínem v ruce. Nákupem tematického hrnečku si splníte i dobrý skutek, přispějete totiž na lazecký útulek. Design letošní kolekce dostali na starost žáci příbramských uměleckých a základních škol.

Vánoční trhy budou nově probíhat jak na náměstí T. G. Masaryka (pondělí–čtvrtek), tak na náměstí 17. listopadu (pátek–neděle). Právě tady, na náměstí 17. listopadu, si užijete atmosféru adventních trhů se vším všudy. Bronzové adventní zastavení (9. a 10. prosince) a Stříbrné adventní zastavení (16. a 17. prosince) přinese zajímavý doprovodný program v podobě hudebních a divadelních vystoupení. Také Ježíšek to bude mít v Příbrami jednodušší, na náměstí bude připravena červená schránka na dopisy pro něj.

https://www.poznejpribram.cz/galerie_obrazky/big/180.jpg


Tradice, které není třeba měnit


Hornická minulost města se promítla i do mnoha krásných vánočních tradic a zvyků. Příbramské betlémy, to byl vždy pojem. Nic se na tom nezměnilo ani dnes. Dvě desítky současných i historických betlémů najdete na výstavě v Galerii Františka Drtikola, tentokrát s podtitulem „se Třemi králi k jesličkám“. Ty nejstarší pocházejí z druhé poloviny 19. století. Kromě tradičních dřevěných figurek tu naleznete i zvláštnost našeho regionu, vzácné figurky z malovaného těsta nazývané „chlebáčci“.

Zajímají vás spíš typické hornické obyčeje? Zastavte se o víkendu 16. a 17. prosince v hornickém domku na Březových Horách. Vždy o adventu ožije tohle místo jedinečnou amtosférou. Ve svátečně vyzdobeném obydlí hornické rodiny si vyzkoušíte péct reliéfní perníčky, malovat betlémové figurky a lít olovo. Vypravit se pak můžete i na štědrovečerní šichtu do Prokopské štoly.

Jestli chcete Štědrý den prožít se vším všudy, opravdu neopakovatelným zážitkem bude půlnoční mše svatá na Svaté Hoře. Začíná už v 16 hodin, a tak ji můžete spojit s příjemnou procházkou po Staré Příbrami. Nebo se aspoň zastavte pro betlémské světlo a prohlédněte si nádherné jesličky. Možná jsou vám ale blíže Březové Hory, v 17.00 na nich začíná štědrovečerní zpívání a vytrubování u kostela svatého Vojtěcha na náměstí J. A. Alise.


Kam s dětmi? Do Pekla nebo do divadla


Se zlobivými, ale i hodnými dětmi se vydejte v neděli 3. prosince na Čertovský Novák. Kdo se bude chtít dostat do Ráje, bude muset napřed projít čertovskou stezkou přímo k Peklu. Pro děti budou připravené hry, soutěže i pyrotechnická show. Je to vůbec poprvé, co Nový rybník ožije i v zimě. Poprvé bude mít také svůj vánoční strom. Ozdoby na něj vyrobily děti z příbramských základních škol.

K příbramskému adventu neodmyslitelně patří i ohňostroj. Obloha barevně zazáří ve čtvrtek 7. prosince v 18.30, nejlepším místem pro sledování bude prostor před gymnáziem a aquaparkem. Ještě předtím se ale zastavte na náměstí 17. listopadu, vrátí se sem Mikuláš s andělem a několika čerty při mikulášské nadílce.

Jednu prosincovou sobotu věnuje dětem také Divadlo A. Dvořáka. Vánoce v divadle se chystají na 9. prosince, kdy celé divadlo bude plné koled, pohádek, vánočního cukroví a dárečků. Ty budou na všechny čekat pod rozsvíceným stromečkem.Ejhle! Slyšíš!


Pokud dáváte přednost klidnějším oslavám adventu, uvítáte náš tip na první adventní neděli. Kostelem svatého Jakuba se totiž rozezní chrámová vánoční hudba. Koncert pěveckého sboru Codex Temporis a tria Acoustix vás zastaví, srdečně zahřeje a připraví další uspěchané dny. Codex Temporis se pak připomene ještě jednou, a to v úterý 12. prosince se souborem Chairé.

Když rožmitálský kantor Jakub Jan Ryba napsal Českou mši vánoční, žádnou větší důležitost jí nepřikládal. Šlo totiž o jednu z mnoha skladeb pro běžný kostelní provoz. Přesto je dnes „Rybovka“ neodmyslitelnou součástí českých Vánoc. Vychutnat si ji můžete třeba 15. prosince v podání Příbramské filharmonie a Vepřekova smíšeného sboru nebo 20. prosince na Vánočním koncertu Vepřekova smíšeného sboru, opět v Divadle A. Dvořáka.

Jaký by to byl příbramský advent bez Ginevry? Ta si do svých Nebeských Vánoc pozve opět Bohoušovo dívadlo s Bohoušem Svobodou nebo všetančíčí kroužek Ježata. Dorazí prý také host vznášející se v nebeských výšinách... Autorské i vánoční písně, podbrdský humor a spoustu překvapení chystá Ginevra na 17., 18. a 19. prosince v Divadle A. Dvořáka.

 

Kompletní program Příbramských Vánoc najdete na vanoce.pribram.eu. Poznávat Příbram můžete také na Instagramu a pokud vyfotíte nějakou pěknou fotku z adventního programu, nezapomeňte ji opatřit hashtagem #poznejpribram.


Další články:

Infocentrum

INFORMAČNÍ CENTRUM

Infocentrum Městského úřadu Příbram
Zámeček-Ernestinum, Tyršova 106, Příbram

telefon: 318 402 381
bezplatná linka: 800 555 600

e-mail: info@pribram.eu 

Infocentrum otevřeno denně:
červen - září 10.00-17.00 h
říjen - květen 10.00-16.00 h
(kromě 24. – 26.12. a 1.1.)

  •  V současné době z důvodu mimořádných vládních opatření je INFOCENTRUM otevřeno v  pondělí od  08:00 do 13:00 a  ve středu od 12:00 do 17:00 hodin do odvolání 

 

Videogalerie

video
více videí

Fotogalerie

více fotek