7 nápadů, kam vyrazit na podzimní procházku

Zkuste se jednou projít Příbramí, aniž byste někam chvátali. Zkrátka se vydejte na pěknou podzimní procházku. Budete překvapeni, kolik míst vypadá najednou úplně jinak. Několik z nich, kterým to sluší nejvíc právě na podzim, jsme pro vás vybrali.

7 nápadů, kam vyrazit na podzimní procházku

1. Hradby na Oboře
Dříve bažinatý les, později panská obora. Dnes je z Hořejší Obory romantická oáza klidu uprostřed města. Nejkrásnější bývá právě na podzim, kdy se na hladině rybníka začnou zrcadlit barevné stromy a domy nad historickými hradbami spolu s kostelem svatého Jakuba. Zpomalte a užijte si ten pohled! Nebo se projděte jen tak kolem. Lucerny, lavičky a oranžové lípy tu společně vytvářejí nádherná fotogenická zákoutí.


2. Arnoštovy sady

Z nábřeží pokračujte k Zámečku a příbramské radnici do Arnoštových sadů, které vznikly zasypáním hradních příkopů. Lípy toto místo zalijí vždy na podzim žlutou, oranžovou a hnědou barvou. Ty nejstarší tu přitom rostou už od poloviny devatenáctého století! U západní hradby zámečku narazíte i na kuriozitu, neobvykle velký řešetlák počistivý. Park Zátiší, klidné prostranství obklopené historickými budovami, vás pak dovede do Jiráskových sadů.

foto: Pavlína Svobodová
Zámeček-Ernestinum, foto: Pavlína Svobodová


3. Altán v městských lázních

Na výsadbu jírovcové aleje, která dodnes sadům vévodí, údajně dohlížel už v roce 1840 krajský sekretář baron Wolfgang Julius von Schönau. Na jeho popud vznikly nejen Jiráskovy sady, ale i nedaleký park Střelovna. V jeho centrální části stojí budova bývalých městských lázní. Korzovat parkem můžete stejně jako příbramští obyvatelé a návštěvníci v 19. století. Zastavte se v dřevěném pavilonu nebo se ztraťte ve spleti chodníčků mezi staletými stromy.


4. Barevná Svatá Hora

Nejbarevnější místo v Příbrami, obzvlášť v tomto ročním období. Vydejte se sem buď Mariánským údolím, nebo kolem Svatováclavského dubu. Ten tu stál ještě před samotnou bazilikou! Jakmile na Svatou Horu vystoupáte, čas se pro vás zastaví. Posaďte se na lavičku a nasajte podzimní atmosféru, procházejte se spadaným listím po Toufarově louce nebo objevujte méně známá zákoutí, třeba Kalvárii, vodárnu nebo přilehlé Hrabákovy sady. Zpátky do města se vraťte třešňovým svatohorským sadem, odměnou vám bude netradiční výhled na Příbram, nebo svatohorskou alejí, která se vám odvděčí dalšími kaštany do sbírky.


5. Tajemný Koráb u Prokopa

Trochu tajemný, trochu zapomenutý. Takový je kostel svatého Prokopa a jeho okolí na Březových Horách. Dvě majestátní lípy, javory, jasany, duby a břízy ho bedlivě střeží a na podzim oblékají do žluté a oranžové. Přilehlý lesík Koráb je místy hůře přístupný, mnohde byl ponechán přirozenému vývoji. A právě to z něj a z prokopského kostelíka dělá zajímavý a nevšední cíl víkendové podzimní procházky. Spojit se dá třeba s návštěvou lesoparku.

foto: Václav Bešťák
Lesopark Litavka, foto: Pavlína Svobodová


6. Rybníčky v lesoparku

Toulky babím létem vás sem dříve nebo později stejně zavedou. Zejména pokud s sebou vezmete děti. Parkem vede naučná stezka, která vás seznámí s jeho historií. Věděli jste, že tudy vedla lanovka na Březové Hory? Když vás hlavní cesta přestane bavit, jednoduše z ní stačí sejít a po pěšinách objevovat lesní zákoutí nebo rybníčky skryté mezi stromy, které nejlépe vyniknou při podzimních ranních oparech.


7. Mystická Třemošná

Když třemošenské lesy zahalí mlha, právě tehdy nastává nejlepší čas se do nich vydat. Mystický vrchol jen kousek od Příbrami a přitom už v brdských hvozdech je spojen s řadou pověstí. Třeba s tou o poustevníkovi, který daroval třem bratrům kouzelné mošny. Narazíte tu na mrazové sruby a z Kazatelny se vám naskytne neotřelý pohled na město. Když budete mít štěstí, sychravé počasí podzimních dnů tu vykouzlí jedinečně tajemnou atmosféru.


Vydali jste se na některou z podzimních procházek? Pošlete nám fotku na kahan@pribram.eu nebo do zpráv na Facebooku! Poznávat Příbram můžete také na Instagramu.


Václav Bešťák

Další články:

Infocentrum

INFORMAČNÍ CENTRUM

Infocentrum Městského úřadu Příbram
Zámeček - Ernestinum, Tyršova 106, Příbram

telefon: 318 402 381
bezplatná linka: 800 555 600

e-mail: info@pribram.eu 

Infocentrum otevřeno denně:
červen - září 10.00-17.00 h
říjen - květen 10.00-16.00 h
(kromě 24. – 26.12. a 1.1.)

Videogalerie

video
více videí

Fotogalerie

více fotek