LEDEN V PŘÍBRAMI: Na Tři krále o krok dále

Vánoce pryč, do jara pořád ještě daleko. V Příbrami se ale pořád něco děje. Pokud jste si dali předsevzetí, že budete více poznávat a objevovat, můžete začít třeba návštěvou tříkrálového koncertu, přednášky o historii Svaté Hory nebo interaktivní výstavy. Vybrali jsme nejzajímavější akce, které můžete v lednu podniknout.

Leden v Příbrami

Leden tříkrálový

Možná nebyli tři a možná to ani nebyli králové. Mudrci z východu, kteří se přišli do Betléma poklonit malému Ježíškovi, dostali svá jména až ve středověkých legendách. Svátek Tří králů připadá na 6. ledna, následující nedělí pak v křesťanském světě končí Vánoce a začíná liturgické mezidobí. Jedním ze zvyků spojených svátkem je koledování a psaní znaků K†M†B s příslušným letopočtem posvěcenou křídou na dveře budov. Zkratka znamená Christus mansionem benedicat, tedy ať Kristus žehná danému domu.

Tříkrálový průvod historickým centrem Příbrami se pomalu stává tradicí. Na symbolickou cestu se vydá i letos, a to v pátek 5. ledna za doprovodu lidových muzikantů z Malého svatohorského divadélka Gymnázia pod Svatou Horu. Od budovy radnice pojede Kašpar, Melichar a Baltazar na hřbetech velbloudic z Cirkusu Kopecký přes Jiráskovy sady a Pražskou ulicí až na náměstí T. G. Masaryka. Tady se v živém Betlémě ukloní malému Ježíškovi a k nohám mu položí zlato, kadidlo a myrhu. Ať už se budete chtít do průvodu přidat, nebo jen přihlížet, páteční odpoledne bude milou příležitostí, jak se rozloučit s vánočními svátky.

Možná ale dáváte přednost duchovnímu rozměru svátku. Anebo jen chcete zažít něco nového a neobyčejného. V tom případě se v sobotu 6. ledna vydejte na Svatou Horu, v úchvatném prostoru baziliky tu můžete vyslechnout tříkrálový koncert Svatohorského chrámového sboru. Neděle 7. ledna vás pak možná zavede na Březové Hory do sboru Církve československé husitské za dalším tříkrálovým koncertem, tentokrát příbramského chrámového sboru Codex Temporis a Komorního sboru českých muzikantů z Plzně.


Slabikář na výstavě Václava Junka, foto: Pavlína Svobodová


Ema má mísu


Na Svaté Hoře ještě chvilku zůstaneme. Nejspíš už jste si taky někdy položili otázku, co všechno tohle zázračné místo, které bedlivě dohlíží na Příbram, zažilo. Teď máte šanci to zjistit. Svatá Hora připravila cyklus přednášek Cesty do minulosti Svaté Hory, které povede Věra Smolová z příbramského archivu. První setkání se chystá na středu 10. ledna, nese název Kaple naší milé Matičky a bude se věnovat období mezi lety 1406 a 1647. Přednášky se uskuteční v refektáři probošství, vzhledem k omezené kapacitě si raději zarezervujte místo.

Znáte kresby Václava Junka? Znáte, a možná o tom ani nevíte... Doprovázely vás třeba ve slavném „červeném Slabikáři“ v první třídě na základce. Později jste se s jeho ilustracemi mohli setkat v Rychlých šípech nebo v dobrodružných románech Františka Běhounka. Až do půlky ledna se můžete vydat do Galerie Františka Drtikola na výstavu Od prvních slov k velkým příběhům, která je celá věnována Junkovým obrazům, grafickým listům a ilustracím.

Jestli se chcete dozvědět něco o příbramských školách, ve Státním okresním archivu od 12. ledna navštivte další zajímavou výstavu. Jmenuje se Příbramská reálka za protektorátu, jejími autory jsou žáci ZŠ Jiráskovy sady a vznikla jako součást dlouhodobého projektu Školákem ve válečných letech, kterou inicioval Památník Terezín. Přiblíží vám, jak vypadal život na příbramské reálce za protektorátu, tedy v době, kdy bylo mnoho škol  rušeno, kdy se měnily osnovy a cenzurovaly učebnice.


Budulínek, pohádka o poslouchání, foto: Naivní divadlo Liberec


Za pohádkami na niti


Pro děti si nachystalo příbramské divadlo přehlídku loutkových divadel Na niti, a to od 6. do 11. ledna. Například v neděli se můžete vypravit na Budulínka, představení Naivního divadla Liberec. Půvabná pohádka plná humoru, živé muziky a ryze loutkářských lahůdek je hlavně o poslouchání. Budulínek neposlouchá, babička s dědečkem špatně slyší a liška zase slyší až moc…

Možná se ale vaše děti potřebují vyřádit. Pořádně. Pak je potěší interaktivní výstava science centra IQ Park Liberec, kterou nabídne Galerie Františka Drtikola od 13. ledna. Na více než 60 exponátech si budete moci vyzkoušet svoje schopnosti logického uvažování, pohotovost a kreativitu myšlení. Každý hrací stůl, interaktivní panel nebo závesná tabule vám přitom přiblíží jiný poznatek z fyziky, biologie a dalších přírodních věd. Výstava Hry a klamy je sice určená dětem, ale možná to budete vy sami, komu se z ní nebude chtít odejít.

 

Kompletní program příbramského kulturního dění najdete na kalendar.pribram.eu. Poznávat Příbram můžete také na Instagramu a pokud vyfotíte nějakou pěknou fotku z lednových akcí, nezapomeňte ji opatřit hashtagem #poznejpribram.


Další články:

Infocentrum

INFORMAČNÍ CENTRUM

Infocentrum Městského úřadu Příbram
Zámeček-Ernestinum, Tyršova 106, Příbram

telefon: 318 402 381
bezplatná linka: 800 555 600

e-mail: info@pribram.eu 

Infocentrum otevřeno denně:
červen - září 10.00-17.00 h
říjen - květen 10.00-16.00 h
(kromě 24. – 26.12. a 1.1.)

  •  V současné době z důvodu mimořádných vládních opatření je INFOCENTRUM otevřeno v  pondělí od  08:00 do 13:00 a  ve středu od 12:00 do 17:00 hodin do odvolání 

 

Videogalerie

video
více videí

Fotogalerie

více fotek