Z Příbrami na Pilský rybník

Pilská vodárenská nádrž, třetí největší vodní plocha v Brdech.

6,5 kmBrdy

Z Orlova (místní část Příbrami, MHD) vyrazíme podél okraje lesa jižním směrem kolem malé rozhledny, ze které je dobře vidět město Příbram se Svatou Horou, po Slaninské lesní cestě směrem k hájovně U Slaniny. Zde se můžeme zastavit u malé obory s jelení zvěří. Po pěkné lesní asfaltce dorazíme k Pilskému rybníku, jenž je třetí největší vodní plochou v Brdech.

 

Pilský rybník (původně zvaný Sofiin) byl budován v letech 1849–1853, a to původně jako zásobárna vody, potřebná pro příbramské doly a hutě. Voda k nim byla vedena pomocí ojedinělého vodního díla, takzvaných struh. Nyní nádrž představuje největší rezervoár pitné vody pro Příbram a okolí. Od hráze je přes vodu vidět jedna z brdských osmistovek Brdce (839 m).

 

Od Pilské nádrže se vydáme směrem k Obecnici, na vrcholu stoupání však odbočíme vpravo na lesní cestu Třemošenskou. Touto cestou vedoucí kolem Malé Ohrádky (734 m) a Ohrádky (747 m) dospějeme k rozcestí Nad Slaninou, odkud sejdeme k lesní křižovatce Pod Třemošnou, z níž klesáme zpět k Orlovu.

Zajímavosti na trase

Orlov, památný strom buk lesní s obvodem 338 cm * Pilská vodárenská nádrž, třetí největší vodní plocha v Brdech * přes rybník pohled na jednu z brdských osmistovek Brdce (839 m)

Otevřít mapu