Naučné stezky

Při svých procházkách a výletech můžete putovat přírodou a zároveň se něco nového dozvědět. Některé naučné stezky v Příbrami vás provedou městskými lesoparky a podbrdskou krajinou, jiné vás zase seznámí s důležitými historickými událostmi.

1. ZA PŘÍRODOU I HISTORICKOU MINULOSTÍ 

Naučné stezky ve městě

Pod Březovými Horami, kde malebným údolím protéká říčka Litavka, se nachází první z příbramských lesoparků. V mnoha romantických zákoutích se tu ukrývají vzácné tůňky, tajuplné mokřady i rozkvetlé louky, a to v místech, kde se před mnoha staletími dobývalo a zpracovávalo stříbro a další kovy.

Naučná stezka lesopark Litavka zahrnuje celkem dvanáct zastavení, během kterých se dozvíte spoustu zajímavostí o zdejší bohaté fauně a flóře. Na své si přijdou i děti, které mohou v rámci putování plnit různé zábavné úkoly. Výchozím místem stezky je parkoviště u fotbalového stadionu 1. FK Příbram, nebo v opačném směru osada s Vysoká Pec u Vysokopeckého rybníka. 

2. ROK V LESE 

Naučné stezky ve městě

Na dohled od Svaté Hory, jedné z nejvýraznějších příbramských dominant, se zdvihá vrchol Padák s druhým příbramským lesoparkem. Zdejší lesnaté svahy představují klidný ostrov přírody nedaleko městského centra. A právě o tom, jak vypadá les a práce v něm v průběhu celého kalendářního roku, se můžete dozvědět díky další naučné stezce.

Naučná stezka Padák je tvořena jedenácti zastaveními, která vám přiblíží funkce krajiny a lesa v ekosystému, naučí vás určovat letokruhy nebo rozpoznávat listnaté a jehličnaté dřeviny. Díky hracím a poznávacím prvkům je lesopark Padák se svojí naučnou stezkou ideální také pro rodiče s malými dětmi.

3. VEDLE MÍSTA ZÁZRAKŮ SE DĚLY HRŮZY 

Naučné stezky ve městě

V české historii existují smutné kapitoly, na které bychom neměli zapomenout. Jedno takové období připomíná naučná stezka Po stopách politických vězňů, která vás zavede ze Svaté Hory až k Památníku Vojna. Tam se nacházel vězeňský areál, jenž sloužil po roce 1949 jako tábor nucených prací. Do roku 1961 pak fungoval jako vězeňské zařízení pro politické odpůrce komunistického režimu. 

Naučná stezka Po stopách politických vězňů obsahuje sedm informačních panelů a seznámí vás s konkrétními místy a příběhy politických vězňů. Stezka nabízí i několik poutavých výhledů na oblast pahorkatiny mezi pásem Brd a středním tokem Vltavy. 

Otevřít mapu