Kamenná, výlet pro kamzíky

Asi tři kilometry jižně od Strašic nepřehlédneme jeden z dominantních vrcholů Brd Kamennou. Názvu se opravdu nelze divit. Temeno dvouvrcholové hory je plné bez ladu a skladu rozesetých kamenů.

6 kmBrdy

Kameny na vrcholu Kamenné jsou někdy nestabilní a zarostlé vegetací, což nebrání obřím věkovitým bukům zjednat si zde místo pro svůj staletý život. Od jižního vrcholu se přes hluboké údolí Padrťského potoka otevírá pěkný výhled na protější vrch Kočka (789 m).

Na Kamennou vyrazíme pěšky, nejlépe v pevné obuvi chránící kotníky a s trekingovými holemi pro lepší oporu při chůzi v kamenitém terénu. Na cestu se můžeme vydat například od Třítrubeckého zámečku po žluté, která zde začíná. Pokud máme dost času, nevynecháme krátkou značenou odbočku vpravo, která nás asi po 200 metrech dovede na Třítrubeckou (Brauchitschovu) vyhlídku a ta rozhodně stojí za návštěvu.

Ale vraťme se zpět na žlutou. Při chůzi po ní vlevo mineme další zajímavou brdskou lokalitu, a to Skládanou skálu (jelikož je pod námi níže v lese, ze silničky není vidět, museli bychom k ní sestoupit).

Žlutá nás dovede pod východní či jihovýchodní svahy Kamenné. Odtud na příhodném místě musíme ze značené cesty vyrazit vzhůru k vrcholu volným lesem nebo nějakou vhodnou přístupovou lesní cestou. Možná se nám podaří najít prastarou neudržovanou a neznačenou úvozovou cestu, která prudce stoupá po pravém okraji velké mýtiny až skoro k jižnímu vrcholu. V nepřehledné a kamenité vrcholové partii není špatné použít GPS.

Jižní vrchol je sice nižší (733 m), ale mnohem zajímavější. Najdeme na něm divoké skládané skalisko a na jihovýchodním okraji se nám otevře kamenitá mýtina s nádherným pohledem přes hluboké údolí na protější Kočku a na hřeben jižně od ní. Zajímavostí je, že jakoby z vrcholu Kočky mezi stromy vykukuje vrchol věže. Jedná se ale jen o optický klam. Vrchol Kočky je odsud 2,5 km (zde žádná věž není), zatímco věž s meteorologickým radarem, umístěným na vrcholu Prahy, je za ním ještě asi tři kilometry.

Severní vrchol (736 m) je asi 250 m severně od jižního. Nalezneme na něm typickou triangulační tyč a tabulku s označením vrcholu. Popojdeme-li odtud po hřebeni asi 100 m na severozápad, objevíme pod sebou kamenné pole. Odtud můžeme mezi stromy zahlédnout obec Strašice a v dálce za ní město Mýto.

Z vrcholu můžeme sejít pro změnu po severních svazích. Najdeme zde několik starých a neudržovaných lesních cest. Těmi se můžeme dostat na zpevněnou lesní cestu, zvanou Planýrka II a okruhem se po ní vrátit do výchozího bodu. Planýrka II totiž vyúsťuje u Padrťského potoka, asi 700 m pod Třítrubeckým zámečkem.

 

Jaroslav Hodrment

 

Otevřít mapu