In the footsteps of Pavel Juráček

As a Czechoslovak film director, he signed Charter 77. However, this marked the end of the career of one of the most prominent representatives of the Czech New Wave of the 1960s. Take a walk in the footsteps of Pavel Juráček in Příbram.

1. ŽEŽICKÉ SKALKY

Pavel Juráček se narodil 2. srpna 1935 v Příbrami. „Bos s jednou kšandou přes rameno, běhával jsem po ulicích Příbramě a zlézal skály v Žežických skalkách,“ vzpomínal později.

2. SVATOHORSKÝ SAD

K jeho studentskému životu patřily kavárny i zábavy, pravidelné návštěvy kina i noční vycházky se slečnami do svatohorského sadu nebo k sochám Václava Šáry u krámků na Svaté Hoře.

3. GYMNÁZIUM

Maturoval na zdejším gymnáziu, dva roky studoval žurnalistiku a češtinu na filosofické fakultě Univerzity Karlovy, během studií krátce pracoval jako reportér Večerní Prahy. Navzdory této praxi, a přestože byl i neoficiálním mluvčím své generace, měl potíže se zkouškou z filologie a studium nedokončil. Marně se pokoušel najít zaměstnání v pražských redakcích a nakonec byl nucen přijmout místo redaktora Vesnických novin Nymburska. Po necelém roce v červnu 1957 byl bez zkoušek přijat na FAMU, obor dramaturgie.

Už během studií se projevil jako výrazný talent a zaujal svým osobitým literárním stylem. V roce 1960 napsal scénář k filmu Hlídač dynamitu na námět povídky Jana Drdy, na konci čtvrtého ročníku v roce 1961 dokončil scénář Černobílé Sylvy a také upravil scénář filmu Strop režisérky Věry Chytilové.

4. KULTURNÍ DŮM

Po ukončení školy se stal dramaturgem osmičlenné tvůrčí skupiny Bohumila Šmída a Ladislava Fikara Filmového studia Barrandov. V šedesátých letech se jako spoluautor nebo autor scénářů podílel na realizaci celé řady filmů, například vědecko-fantastická Ikarie XB 1 (režie J. Polák), Bláznova kronika (rež. J. Polák), Nikdo se nebude smát podle námětu Milana Kundery (rež. H. Bočan) a Konec srpna v hotelu Ozón (rež. J. Schmidt). V roce 1963 vzniká Postava k podpírání, film, kde si Juráček kromě vlastního námětu a scénáře poprvé vyzkoušel i režii ve spolupráci s Janem Schmidtem. Jednalo se o kratší středometrážní kafkovský příběh o mladíkovi v labyrintu absurdity a byrokracie. O rok později za něj získal Velkou cenu v Oberhausenu a Cenu FIPRESCI v Mannheimu. Již zcela samostatně režíroval v roce 1965 dvoupovídkový film z vojenského života Každý mladý muž, vyjadřující absurditu a bezduchou manipulaci vojenského prostředí. V Karlových Varech na MFF v roce 1966 byla filmu udělena cena FIPRESCI.

Na konci šedesátých let se Juráček dostal do vedení jedné z barrandovských tvůrčích skupin. Jako producent se podílel na vzniku řady vynikajících filmů - jsou to zejména Chytilové Ovoce stromů rajských jíme, Menzelovi Skřivánci na niti, Suchého Nevěsta a také největší a bohužel poslední Juráčkův projekt Případ pro začínajícího kata, ve kterém se volně inspiroval Gulliverovými cestami Jonathana Swifta. Příběh má aktuální dobové vyznění – jeho hrdina se dostane do imaginární země, kde jsou lidé manipulováni svými vládci. Film byl dokončen na samém počátku normalizace, v prosinci roku 1969, už v následujícím roce však bylo jeho promítání zakázáno.

5. PŘÍBRAMSKÝ HŘBITOV

V polovině roku 1971 musel Juráček z Barrandova odejít z důvodu „ztráty důvěry“, žádný z jeho dalších projektů se už nerealizoval, dostává se do finančních potíží. Nemožnost pracovat a také partnerské neshody zapříčinily jeho zdravotní problémy a deprese. Situaci mu navíc zkomplikoval i podpis Charty 77 a nakonec byl donucen odejít do Německa, kde se mu však v komerčním filmovém prostředí nepodařilo prosadit. V zahraničí sice napsal více než dvacet scénářů a námětů, mezi nimi například Situace vlka podle J. Londona nebo Golem podle G. Meyrinka, žádný z nich se však nerealizoval. Aby dosáhl úspěchu, musel by Juráček opustit své ideály a toho nebyl schopen. Zklamání a také narůstající zdravotní potíže ho nakonec přiměly po šesti letech k návratu. Ale ani doma, přes pomoc přátel, se mu nedaří, opět se přihlásily staré deprese. V době, kdy docházelo k úspěšnému závěru jednání s FS Gottwaldov o natáčení Situace vlka, umírá Pavel Juráček 28. května 1989 v Praze na rakovinu v necelých 54 letech, pohřben je v Příbrami.

Zpracovala: Hana Pegová, Knihovna Jana Drdy v Příbrami

Fotografie: Karolina Ketmanová