Valle di Ledro

Dne 28. června 2008 byla podepsána Dohoda o partnerství mezi Svazem obcí Valle di Ledro na straně jedné a osmi českými městy a obcemi (Příbram, Všeň, Milín, Buštěhrad, Nový Knín, Ptice, Chyňava, Doksy) na straně druhé.

Obec Ledro vznikla sloučením dosavadních obcí Tiarno di Sopra, Tiarno di Sotto, Bezzecca, Concei, Pieve di Ledro a Molina di Ledro, které tvořily Svaz obcí Valle di Ledro. Obec se nachází v provincii Trentino, leží 40 km jihozápadně od Tridentu. Má více než 5 tis. obyvatel.

Valle di Ledro

Historie, turistika, sport i česká stopa

Údolí Valle di Ledro se nachází na severu Itálie v jihozápadní části provincie Trentino na hranici s Lombardií. Je vzdálené necelých 60 kilometrů od Trenta, hlavního města provincie Trentino, které je známé tím, že se zde v 16. století konal Tridentský koncil. Do Valle di Ledro se snadno dostanete autem či vlakem (železniční stanice Trento a Rovereto) a autobusem.

Valle di Ledro leží v údolí mezi jezery Garda (největší jezero v Itálii) a Idro. Za sebou má bohatou historii. V roce 1927 byly ve východní části jezera Garda objeveny pozůstatky domů na kůlech, které jsou důkazem, že člověk osídlil toto území před více než 5000 lety. Zbytky obydlí ukrývaly mnoho pokladů – šperků (některé byly zhotoveny z baltského jantaru) a předmětů denní potřeby, které jsou dnes uloženy v místním muzeu a jsou uvedeny na seznamu památek světového dědictví UNESCO.  

Valle di Ledro se vyznačuje specifickým klimatem, od vysokohorského až po středozemní, a to díky své poloze, která se pohybuje od nadmořské výšky 60 metrů až po více než 2000 metrů nad mořem. I místní fauna a flóra jsou velmi specifické. Průsmyk Tremalzo je např. známý díky migraci stěhovavých ptáků ze střední Evropy. Nachází se zde centrum pro kroužkování ptáků organizované místním muzeem, které se zabývá studiem ptačí migrace. V posledních letech se průsmyk stal rovněž jednou z hlavních turistických atrakcí, a to díky překrásnému výhledu táhnoucímu se od jezera Garda přes Apeniny až po vysoké alpské vrcholky západního Trentina.

Valle di Ledro

Valle di Ledro se stává vyhledávanou turistickou destinací a přitahuje turisty z celé Itálie či Evropy, kteří si čím dál častěji volí ledrenské údolí za cíl svých dovolených. Ne náhodou patří Valle di Ledro mezi prvních deset turistických nejnavštěvovanějších prázdninových destinací v oblasti Trentino. Turismus v ledrenském údolí je vhodný pro aktivní dovolenou, ke které patří různé outdoorové aktivity, i pro relaxační pobyty. Velikou výhodu představuje jezero, které je centrem mnoha sportovních aktivit jako plavání, jachting, jízda na kánoi či na paddleboardu. Mnoho z místních obyvatel i turistů se věnuje běhání a cyklistice. Vyhledávané bývají také adrenalinové zážitky jako paragliding či canyoning. Valle di Ledro často hostí významná sportovní klání, např. mistrovství Itálie v kanoistice, Ledro Skyrace, Ledro Running či Ledro Trentino Trail. Jednou z výrazných postav zdejší sportovní scény je běžec na lyžích Federico Pellegrino (mistr světa a stříbrný medailista z olympijských her v roce 2018 v běhu na lyžích) a běžec na střední tratě Yeman Crippa.

Za návštěvu stojí také údolí Valle di Concei, ve kterém naleznete malý tematický park oblíbený zejména rodinami s dětmi. Obdivovat zde můžete desítky dřevěných soch zhotovených místními umělci ze sdružení LederLegn, které jsou v parku volně rozmístěné. Všechny jsou inspirované legendou o víle Gavardině.

Další nabídkou na intenzivní kulturní zážitek je Ledro Land Art, umělecký park umístěný v lesní oblasti Pur, ve kterém je možné si prohlédnout desítky uměleckých děl zhotovených z přírodních materiálů. Každým rokem přibývají dvě až tři nová díla. Nelze také opomenout dva kostely v Tiarno di Sopra a Tiarno di Sotto, které jsou známé vzácnými freskami a malbami ze 16. století a oltářním obrazem od Tintoretta. Zvonice ve vesnici Tiarno di Sotto patří mezi nejvyšší v Itálii.

Lákadlem pro turisty jsou zdejší restaurace, které nabízejí italskou kuchyni, ale také některá česká a moravská jídla. Recepty na ně si předkové současných obyvatel údolí přivezli z Čech, kam se byli v době 1. světové války nuceni vystěhovat, aby se vyhnuli blížící se frontě. Ochutnat můžete houskový knedlík, bramborovou polentu a mnohé jiné.

  Valle di Ledro

Během první světové války patřilo údolí Valle di Ledro k Jižnímu Tyrolsku, které spadalo pod tehdejší Rakousko-Uhersko. Jakmile v květnu roku 1915 Itálie vstoupila do války, údolí Valle di Ledro se stalo jižní rakousko-uherskou obrannou linií, a proto se rakouští vojenští velitelé rozhodli evakuovat veškeré civilní obyvatelstvo, jež bylo následně přesunuto do vnitřních částí říše, mimo jiné do Čech a Moravy. Civilní obyvatelstvo, převážně ženy, starší osoby a děti, bylo rozděleno do skupin, které byly přiděleny jednotlivým obcím. O rok dříve, tedy v roce 1914, byli muži ve věku 16 až 50 let odvedeni, zařazeni do rakousko-uherské armády a vysláni zejména na východní frontu do Haliče, aby bojovali proti ruské armádě.

Po počátečních obtížích způsobených především rozdílností jazyka a obou kultur a také kvůli obtížné situaci, ve které žili i sami obyvatelé vybraných českých a moravských měst a obcí, se ledrenské rodiny postupně začaly začleňovat do těch českých. Když pak po čtyřech letech společného soužití nastal okamžik loučení, bylo prolito mnoho slz. Jako vzpomínka na tyto smutné roky a s cílem znovu navázat styky s českými přáteli byla v roce 2008 ve Valle di Ledro sepsána dohoda o partnerství mezi šesti obcemi z Valle di Ledro a osmi českými obcemi vybranými mezi mnoha z těch, které za 1. světové války hostily ledrenské uprchlíky. Jedná se o obce Buštěhrad, Chyňavu, Doksy, Milín, Nový Knín, Příbram, Ptice a Všeň. Zejména v okrese Příbram bylo mnoho početných skupin ledrenských uprchlíků, a to celkem 683 osob rozdělených do rodin v Příbrami, Březových Horách, Milíně, Novém Kníně a v dalších okolních obcích. V roce 2009 byl v bazilice na Svaté Hoře, za přítomnosti starostů partnerských měst a asi pěti set ledrenských obyvatel a více než tisíce českých přátel, odhalen pomník z bronzu a žuly na památku více než čtyř set ledrenských obyvatel, kteří odpočívají na českých a moravských hřbitovech. Od té doby partnerské obce vyvíjejí velkou iniciativu především v oblasti kultury a školství. Po městě Příbram byla ve Valle di Ledro pojmenována jedna z ulic poblíž jezera v obci Pieve.

Společná historie

Návštěva italských přátel na Svaté Hoře 2018

V roce 2018 jsme si připomněli 100. výročí návratu válečných uprchlíků zpět do vlasti. Doba, která mezitím uplynula, je přece jen dlouhá a tento náš společný příběh by mohl být snadno zapomenut. Chtěli bychom, aby žil dál. Proto v roce 2018 město s pomocí Věry Smolové a pracovníků Knihovny Jana Drdy připravilo literárně-výtvarnou soutěž pro žáky příbramských základních a středních škol. Děti se mohly seznámit s událostmi, kterými jejich město před oněmi sto lety žilo, a vcítit se do osudů italských dětí. Svoje dojmy vyjádřily v povídkách a kresbách, které byly otištěny ve sborníku Memoria Viva – Živé vzpomínky. Sborník byl poté darován obyvatelům Valle di Ledro, kteří navštívili Příbram v dubnu 2018.

Velmi živá je spolupráce ZŠ 28. října se školou ve Valle di Ledro. Příbramské děti navštívily svoje italské kamarády v červnu 2019, seznámily se s místní historií a přírodou a poznaly nové přátele. Spolupráce probíhá také mezi betlémáři z obou obcí a díky tomu můžete v posledních několika letech na Svaté Hoře o vánočních svátcích obdivovat betlémy z Valle di Ledra. Přátelství našich obcí bude věnována také část nového odpočinkového parku kolem Čekalíkovského rybníka, který by měl být pro veřejnost zpřístupněn snad už v roce 2021.

Podrobnosti o Valle di Ledru najdete na webu vallediledro.com.

Nenechte si ujít

Květen: Květinová slavnost v Dromae

Srpen: Noc v domku na kůlech – soutěž s možností vyhrát přespání v domku jako člověk z doby bronzové

Září: Svátek sv. Michala s přehlídkou dobytka z celého údolí

Prosinec: Vánoční trhy inspirované postavou Bernarda Gilliho, obra, který žil v 18. století, měřil 2,6 metru a během svého života navštívil mnohé panovnické dvory v Evropě.

Jak žijí Ledrenští

Ekonomika v údolí Valle di Ledro je založená především na cestovním ruchu s významnou vazbou na zemědělství, řemeslnou výrobu, drobný průmysl, obchod a služby. Celé území spadá pod společnou místní samosprávu, která vznikla před deseti lety sloučením šesti obcí: Bezzecca, Concei, Molina di Ledro, Pieve di Ledro, Tiarno di Sopra a Tiarno di Sotto. Současným starostou je Renato Girardi, jenž byl nedávno znovu zvolen do této funkce. Valle di Ledro má přibližně 5600 obyvatel.

V obci funguje mateřská škola (pro děti do 6 let), 1. stupeň základní školy (6–11 let) a 2. stupeň základní školy (11–14 let). Studenti navštěvující střední školy (technického charakteru či gymnázia) dojíždějí do městečka Riva del Garda, které je vzdálené 15 km. Univerzity se pak nacházejí v Trentu (54 km), Veroně, Padově, Benátkách, Boloni, Parmě, Brescii či v Miláně.