Z Příbrami na Pilský rybník

Pilská vodárenská nádrž, třetí největší vodní plocha v Brdech.

6,5 kmBrdy

Z Orlova (místní část Příbrami, MHD) vyrazíme podél okraje lesa jižním směrem po cyklotrase 8190 k hájovně U Slaniny. Zde se můžeme zastavit u rozlehlé obory s jelení zvěří. Odtud pokračujeme po lesní asfaltce zvané Slaninská. Po necelých 2 km dorazíme k Pilskému rybníku, jenž je třetí největší vodní plochou v Brdech.

 

Pilský rybník (původně zvaný Žofinský) byl budován v letech 1849–1853, a to původně jako zásobárna vody, potřebná pro příbramské doly a hutě. Voda k nim byla vedena pomocí ojedinělého vodního díla, takzvaných struh. Nyní nádrž představuje největší rezervoár pitné vody pro Příbram a okolí. Od hráze je přes vodu vidět jedna z brdských osmistovek Brdce (839 m).

 

Od Pilské nádrže pokračujeme na křižovatce nad rybníkem vpravo po cyklotrase 8198. Na vrcholu stoupání z odbočíme vpravo (zde přístřešek) na zeleně značenou cestu Třemošenská. Touto cestou vedoucí kolem Malé Ohrádky (734 m) a Ohrádky (747 m) dospějeme k rozcestí Nad Slaninou (zde přístřešek), odkud dále po zelené sejdeme (na úseku prudkého klesání kolo spíše vedeme) k lesní křižovatce Pod Třemošnou, z níž klesáme zpět k Orlovu.

Zajímavosti na trase

Orlov, památný strom buk lesní s obvodem 338 cm * Pilská vodárenská nádrž, třetí největší vodní plocha v Brdech * přes rybník pohled na Brdce, jednu z brdských osmistovek (839 m)

Otevřít mapu