Po stopách prvních turistů - pěší přechod středních Brd

Strašice, muzeum, lidová architektura.

30 kmBrdy

Pěší přechod středních Brd začneme v historickém centru Příbrami (náměstí T. G. Masaryka). Po zelené dorazíme do Orlova, zelenou opustíme a pokračujeme vlevo lesní cestou kolem hájovny U Slaniny k Pilskému rybníku a na rozcestí U Pilské studánky. Dále se držíme zelené a přes Bor , kolem vrcholu Koruna (zde odbočka k vrcholu) klesáme k rozcestí Tři Trubky. Odtud po modré kolem romantického zámečku Tři Trubky (zde Dům přírody Brd, otevřen v r. 2023) dojdeme do Strašic.

Podle Hrabákova Průvodce po Příbrami a okolí z roku 1893 rakouskouherští turisté, posilněni "lahvičkou silného vína nebo cognacu a kouskem salámu i s rohlíkem", ještě večer vyrazili ze Strašic do Mýta (dnes po červené značce) k vlakovému nádraží. Vlakem se pak v noci přes Zdice vraceli zpět do Příbrami. Cesta z Příbrami na nádraží v Mýtě, i se zastávkou na Koruně, prý trvala asi 8 hodin. Ale "dobrý chodec pořídí to lehko o hodinu dříve".

 

Zajímavosti na trase

Hornické muzeum Příbram * Orlov, památný strom buk lesní s obvodem 338 cm * Pilský rybník, třetí největší vodní plocha v Brdech * lokalita Bor s rybníčkem * údolí Třítrubeckého potoka * zámeček Tři Trubky a Dům přírody Brd * Strašice, muzeum, lidová architektura

Jaroslav Hodrment

Otevřít mapu