Maková hora

Objevte poutní místo, kde se nebe dotýká země

Podrobnosti

Otevírací doba


Bohoslužby ve farním kostele sv. Jana Křtitele a Panny Marie Karmelské Maková hora, jsou slaveny od května do října včetně. Dle informací farnosti se každou třetí neděli v měsíci od 14:00 slouží na Makové hoře Mše svatá.

Parkování


Osobní automobil zaparkujete na parkovišti u hřbitova, které je od kostela vzdáleno necelých 500 metrů.

Kontakty


Římskokatolická farnost Maková-Smolotely
Slivice 73
262 31 Milín

https://farnost.slivice.cz/
Web Makové hory: https://makovahora.cz/

Jen kousek od nenápadné středočeské obce Smolotely se nachází významné poutní místo Maková hora. Barokní skvost Povltaví láká díky své nepřehlédnutelnosti pocestné i výletníky již zdaleka. Vydejte se za Pannou Marií Karmelskou i na naučnou stezku okolím Smolotel.

Kostel sv. Jana Křtitele a Panny Marie Karmelské, vystavěný v letech 1719 – 1722 na Makové hoře, nese typické rysy baroka doplněné o znaky vlašské renesance. Byť nebyl kostel nikdy dostavěn podle původních plánů, dodnes udivuje svým neotřelým architektonickým řešením. Ač název vrcholku evokuje maková pole, červené lány v okolí byste hledali marně. Pojmenování ve skutečnosti odkazuje na těžbu drahých kovů, a hora, která „má kov“ je dnes známa jako Maková.

Výlet ke kostelu na Makové hoře můžete navíc spojit s procházkou po naučné stezce „Okolím Smolotel“. Čeká na vás sedm zastavení, která vás seznámí s významnými stavbami, přírodou v okolí i historií obce a jejích částí. Povědomá vám jistě bude i vesnička Dalskabáty, spojená s dílem Jana Drdy. Trasa stezky je dlouhá sedm kilometrů a provede vás také okolo nepřístupného zámku Smolotely.

Ke kostelu na Makové hoře se váže milý příběh o tzv. makovském oslíkovi. Malíř a poustevník Josef Bosáček, jenž působil na Makovce jako kostelník, měl oslíka. Protože nejbližší zdroj pitné vody se nacházel až u vsi Smolotely, nosil mu ji na horu on. Osel však uměl sám dojít do vsi, nechat si od místních naplnit připevněné měchy, a sám se zase vrátit zpět s vodou ke kostelu. Mezi místními se tak brzy vžilo pořekadlo „chytrý jako makovský osel.“