Hrad Zvíkov

Královský hrad na soutoku Vltavy a Otavy.

Kontakty


Státní hrad Zvíkov
397 01 Písek

zvikov@npu.cz
382 285 676
www.hrad-zvikov.cz

Hrad na vodní nádrži Orlík u soutoku Vltavy s Otavou na skalnaté ostrožně asi jeden kilometr od obce Zvíkovské Podhradí v nadmořské výšce 370 m byl založen Přemyslem Otakarem I. ve 13. století  a sloužil jako sídlo přemyslovských panovníků do vymření rodu v roce 1306. Později se dostal do vlastnictví Rožmberků a Švamberků. Cestou k hradnímu paláci stojí Hlízová věž neboli Markomanka, jejíž kamenické značky se staly předmětem mnohaletých dohadů – někteří badatelé je považovali dokonce za runové znaky.

Vzdálenost z Příbrami: 40 km.

Turisté zde často a rádi využívají služeb osobní lodní dopravy. Ze Zvíkova se můžeme vypravit po proudu Vltavy k Orlické přehradě, či opačným směrem k Týnu nad Vltavou. Je možné absolvovat také malý či velký okruh po vzduté části Otavy až ke kostelíku sv. Anny.

Od zvíkovského přístavu se otevírá pohled na protější Přírodní památku Kopaniny. Ta se vypíná na borovicemi porostlém skalnatém úbočí. Na území této pěkné lokality se můžeme ovšem dostat také pěšky či na kole, a to od zvíkovského Otavského mostu. Zde na levém břehu Otavy začíná Naučná stezka Orlík – Zvíkovské Podhradí, která důkladně mapuje historii voroplavby, tvrdou chlapskou práci vorařů. Stezka je opravdu zajímavá. Otevírají se z ní pěkné výhledy na protější Zvíkov a na Orlickou přehradní nádrž.

V sezoně je zajímavé sledovat, kolik rybářských pramiček, obytných lodiček či lodí, plachetnic nebo parníků poklidně brázdí vlny orlického jezera. Pěkný pohled. Vůbec není špatné do Povltaví zavítat, třeba i na podzim.