Uranový důl Bytíz

Přidat do plánovače +

Uranový důl Bytíz je otevřen pro veřejnost, v České republice představuje unikát.

Podrobnosti

Otevírací doba


Prohlídky nové pobočky Hornického muzea Příbram s průvodcem jsou možné pouze na objednání v určených termínech.

Kontakty


318 626 307
https://www.muzeum-pribram.cz/detail-akce/uranovy-dul-bytiz-nova-pobocka-hornickeho-muzea-pribram/

Hornické muzeum Příbram se řadí k největším hornickým muzeím v ČR i v Evropě. Spravuje více než 50 objektů, ke zhlédnutí nabízí přes 70 expozic a několik kilometrů historického podzemí zdejších dolů.

Provozuje též 5 poboček v okolí Příbrami. Nejnovější z nich se stal Uranový důl Bytíz v areálu bývalé šachty č. 11 A z roku 1955, kde se vedle těžní věže nachází strojovna, turbokompresorovna, elektrorozvodna, pozůstatky chladící věže a také hodnotné technické vybavení, jediné dochované v ČR.

Od konce roku 2017 se muzeum snaží s podporou Středočeského kraje o záchranu a proměnu tohoto jedinečného průmyslového areálu mezinárodního významu, jehož objekty však byly ve velmi špatném stavu, v areál návštěvnický. Vzniknou tu expozice ve stylu tzv. „posledního pracovního dne“ doplněné  interaktivními a multimediálními prvky.

Uranový důl Bytíz, situovaný 5 km východně od Příbrami, 3. nejhlubší v ČR (1 504 m), přiblíží návštěvníkům mimo jiné skutečnost, že se příbramské uranové ložisko zapsalo s 36 % celorepublikového objemu těžby uranu nejen do dějin československého, ale i mezinárodního hornictví a zařadilo ČR mezi hlavní těžaře uranu na světě. Toto místo je též varovným mementem pro příští generace, neboť připomíná zneužití práce politických vězňů komunistického režimu 50. let 20. století.


Důl Bytíz stále prochází rekonstrukcí, již nyní je ale možné do jeho areálu zavítat a prohlédnout si vybrané objekty. Je nutné dodržovat bezpečnostní opatření a dbát pokynů personálu.

Pro jednotlivce jsou vypsány termíny prohlídek níže. Termíny prohlídek pro skupiny od 10 osob – dle dohody.

Délka prohlídky je cca 60 minut.

GPS souřadnice: 49.6842925N, 14.0717822E

POZOR, VE VŠECH PŘÍPADECH (JEDNOTLIVCI I SKUPINY) JE NUTNÁ PŘEDCHOZÍ TELEFONICKÁ REZERVACE NA ČÍSLE 318 626 307!