Jen málokdo ví, že kromě nejvyšší hory Jižních (Třemšínských) Brd, hojně navštěvovaného a majestátního Třemšína (827 m), existuje také nižší, méně nápadný a okázalý Třemešný vrch (697 m). Jeho území však bylo již v roce 1966, pro své zejména botanické hodnoty, prohlášeno přírodní památkou. Najdete jej asi dva kilometry severovýchodně od Třemšína, při modré turistické značce.

Lýkovec jedovatý, lidově čertovo lejko nebo mordýř či vrah lidský, prudce jedovatý keř, sice z této lokality patrně již ustupuje, obdivovat tu však můžeme zádumčivou krásu horského suťového lesa s letitými javory či buky. Mezi nimi a pod nimi, nevysokým mírným severním svahem, můžeme vystoupat k vrcholu, označenému kamenným mužíkem.

Území Přírodní památky Třemešný vrch má pouze dva hektary a větší částí se rozkládá na jeho severních svazích. Přírodní památka je součástí CHKO Brdy.

Na Třemešný vrch se nejspíše vypravíme po modré značce. Cestu můžeme začít například v Bezděkově pod Třemšínem. Značka nás provede údolím mezi Hradeckým hřebenem (721 m) a Štěrbinou (753 m). Zde můžeme odbočit vpravo po žluté a zastavit se na nedaleké vyhlídce Bílá skála. Ta tvoří nejvyšší bod okružní Naučné stezky U Drtiče – Bílá skála.

Po návratu na modrou, za křižovatkou lesních cest zvanou Štadruž, přejdeme silnici, spojující Voltuš s Roželovem (ta zde tvoří hranici mezi Přírodním parkem Třemšín a CHKO Brdy). Nedaleko odtud (necelý kilometr) nás značka přivede k nenápadné a neznačené odbočce vlevo, po níž se po chvilce dostaneme k dolnímu okraji přírodní památky. Ta je zde označena informačními cedulemi.

V Jižních Brdech najdeme řadu zajímavých přírodních památek či rezervací. Přírodní památka Třemešný vrch nás zaujme věkovitou krásou, která je snad schopna, alespoň částečně, odpovědět na otázku, jak to asi v „původních“ Brdech mohlo vypadat před stovkami let.

Jaroslav Hodrment

Výlet v kostce

Oblast: Jižní (Třemšínské) Brdy
GPS start: Bezděkov    49.5779556N, 13.8782872E
Trasa: Bezděkov – Třemešný vrch 
mapy.cz/s/docegupura 
Vzdálenost: 5,7 km 
Typ: pro pěší, pro horská kola 
Náročnost: střední 
Značení: modrá 
Zajímavosti na cestě: Vyhlídka Bílá skála 
Další tipy na výlet: brdyapodbrdsko.cz