Slonovec je výrazná dominanta severovýchodních Brd. Během výletu se naskýtají velmi pěkné výhledy a navštívit můžete také symbolický trampský hřbitov.

 

Výrazný, zdaleka viditelný táhlý hřeben v severovýchodní části CHKO Brdy opravdu připomíná slona. Mohutná hlava s chobotem, klesajícím k Čenkovu, se objevuje zejména při cestě z Hluboše do Jinec. Hřeben pak jihozápadně přes vrcholy Klouček (681 m) a Sádka (709 m s věží) zvolna stoupá ke vzdálené dominantě, zvané Brda (773 m). 

Hřeben Slonovce, jako i jiné podobné partie Brd, je charakteristický tím, že stoupání k němu je na jedné straně mírnější (zde severozápadní svah), na druhé pak velmi ostré. Dominikální Paseky, rozkládající se pod prudkým jihovýchodním svahem Slonovce, jsou místy až o 160 m níže. 

Část Slonovce směřující k Čenkovu (tedy „chobotu") je posetá skalisky a nesnadno schůdnými kameništi. Tato partie Brd byla od nepaměti doslova rájem trampingu - nejen pro svoji divokou a drsnou přírodní atraktivitu, ale také dobré vlakové spojení na Prahu. 

Dnes zlatou dobu zálesáctví připomíná například Kemp Anamo u Kloučku a zejména nedaleký symbolický trampský hřbitov. Škoda jen, že pietní skalisko bylo před časem nenechavci ochuzeno o ty nejvzácnější medailonky a další trampské artefakty. Zalistovat si zde můžeme v návštěvní knize. 

Při cestě po hřebeni až ke Kloučku se otevírají východní a jižní pohledy na Hluboš, Dominikální Paseky, Trhové Dušníky a v dálce Svatou Horu nad Příbramí, ale také na severní Plešivec. 

Na Slonovec se můžeme vydat z Jinec od vlakového nádraží po zelené značce. Ta nás přes vrcholové partie Slonovce a Kloučku dovede do Drahlína. Upozorňuji, že tato zelená trasa se na hřebeni dostává do sousedství hranice vojenského výcvikového prostoru, kam je bez povolení vstup zakázán. Z Drahlína nás pak červená podél lesa dovede do blízkosti vlakové stanice Bratkovice.

 

Jaroslav Hodrment

GPS start: vlakové nádraží Jince

49.7820406N, 13.9868953E

Oblast: Brdy

Trasa: mapy.cz/s/mumocanele

Délka do Bratkovic: 10,8 km

Typ: pro pěší

Náročnost: střední s větším převýšením

Značení: zelená

Zajímavosti na cestě: výhledy východním a jižním směrem

Další tipy na výlet: www.brdyapodbrdsko.cz