Zámeček – Ernestinum

Přidat do plánovače +

Zámeček-Ernestinum je jednou z nejstarších dochovaných památek ve městě. Původně dřevěnou tvrz nechal v polovině 14. století přestavět na kamenný hrádek, dnes východní část objektu s gotickým arkýřem, tehdejší majitel panství Arnošt z Pardubic, první český arcibiskup.

Podrobnosti

Otevírací doba


středa až neděle: 12.00-18.00

Kontakty


Galerie Františka Drtikola,
příspěvková organizace města Příbram
Zámeček - Ernestinum
Tyršova 106, 261 01 Příbram 1
ředitel galerie: BcA. Jan Freiberg

info@gfdp.cz
739 983 876
www.galerie-drtikol.com

Informace

Nejbližší MHD zastávka


Nemocnice
Jiráskovy sady

Ubytování v okolí

Koncem 17. století byl zpustlý hrádek rozšířen o jižní křídlo a přestavěn na zámek. Jeho nové dějiny jsou spjaty s mohutným rozvojem stříbrorudného hornictví v Příbrami, který si vyžádal založení montánního učiliště. Pro jeho potřeby byl ve 40. letech 19. století objekt rozšířen o třetí, západní křídlo. Okolní hradby byly stženy a příkopy zasypány. Vysokoškolský statut získala Báňská akademie v roce 1895. O devět let později byla přejmenována na Vysokou školu báňskou. V roce 1945 bylo rozhodnuto o jejím přeložení do Ostravy. 

Vzhled budovy se změnil po stavebních úpravách na konci 70. let 20. století. Různou strukturou a barvou zdiva jsou odlišeny jednotlivé etapy přestavby objektu. 

Nyní je v Zámečku-Ernestinu umístěna obřadní síň a městská galerie, pojmenovaná po významném českém fotografovi Františku Drtikolovi, který se v Příbrami narodil.