Nad podbrdskou obcí Nepomuk se prudce zvedá třetí nejvyšší hora Brd Malý Tok (843 m), tvořící z daleka viditelný mohutný hřeben. Z něj severně do nitra Brd vybíhá jen o něco nižší náhorní plošina Na Pateráku (836 m). Ta pak pokračuje k vrcholu Na Koši (774 m), jehož svahy se na konci hřebene náhle ostře zlomí do hlubokého údolí Hradišťského potoka.

 

Při cestě k vrcholu Na Koši vystoupáme nejdříve z Nepomuka serpentinami lesní cesty Dřevěnka po modré, na rozcestí U sv. Jana pak krátce po žluté, která nás dovede na hřebenovou lesní cestou Tocká. Od stromu s obrázkem sv. Jana a nákresem boudy u sv. Jana, která zde dříve stála, ze žluté odbočíme na sever a dále pokračujeme neznačenou lesní cestou podél Voložného potoka. Asi 150 m před napojením na cyklotrasu 2273A však budeme muset odbočit vpravo, překročit Voložný potok a vydat se prudkým stoupáním k vrcholové partii Na Koši. 

Zde můžeme najít rozvalinu kamenné stavby, kdysi zvané Waldbaude (např. na mapě z roku 1913), na pozdějších mapách jmenované jako Lesní bouda. Poměrně těžko se hledá, uvádíme proto její GPS: 49.6735717N, 13.8338994E. 

Fortelná kamenná stavbička čtvercového půdorysu (asi 5 × 5 m), jejíž stěny na některých místech výškou přesahují dva metry, patrně kdysi sloužila lesním dělníkům nebo snad hajnému. O větším komfortu by svědčily zbytky zelených bohatě profilovaných kachlových kamen, nacházejících se v blízkosti již vyklizené stavby. 

Lokalita Na Koši je od civilizace poměrně vzdálena a opuštěna. V přítmí uslyšíte jen poryvy větru, z místa na místo se stěhující šumění lesa, bzučení hmyzu a zpěv ptáků. Provoz podbrdských měst a obcí sem ani v pozdních večerních hodinách či brzy ráno nedoléhá. Pokud hledáte samotu a opravdový klid, navštivte brdský vrchol Na Koši. 

Jaroslav Hodrment

Výlet v kostce

Oblast: Brdy
GPS start: Nepomuk      49.6461947N, 13.8377753E
Trasa: Nepomuk – Na Koši
mapy.cz/s/nudalucoda
Vzdálenost: 3,6 km
Typ: pro pěší
Náročnost: střední
Značení: modrá, žlutá a pak neznačená cesta
Zajímavosti na cestě: lokalita U sv. Jana