Galerie Františka Drtikola

Vykročte s námi po stopách Františka Drtikola, věhlasného rodáka z Příbrami, do Galerie Františka Drtikola. Objevíte půvabnou historickou budovu zámečku Ernestinum a v ní stálou výstavu světově známého fotografa.

Podrobnosti

Otevírací doba


Denně kromě pondělí od 9 do 17 h
24.12. od 9 do 12 h
31.12. zavřeno
1. 1. od 13 do 17 h

Kontakty


Galerie Františka Drtikola,
příspěvková organizace města Příbram
Zámeček - Ernestinum
Tyršova 106, 261 01 Příbram 1
ředitel galerie: BcA. Jan Freiberg

galerie@pb.cz
771 122 581
www.galerie-drtikol.com
Mobil pokladna: 739 983 876

Informace

Nejbližší MHD zastávka


Nemocnice
Jiráskovy sady

Nejbližší občerstvení


Plzeňka Zlatý Soudek
Restaurace V Tržnici

Galerie, která je umístěna v historické budově příbramského Zámečku – Ernestina, provozuje výstavy výtvarného umění a pořádá koncerty a přednášky.

Ve spolupráci s Uměleckoprůmyslovým muzeem v Praze zde byla otevřena stálá expozice, která je věnována jednomu z nejslavnějších příbramských rodáků – světově uznávanému fotografovi Františku Drtikolovi. Narodil se roku 1883 v Příbrami a zemřel roku 1961 v Praze. 

Jediná galerie v ČR se stálou prezentací virtuální reality. Funkční socha od Vojtěcha Rady (držitele Ceny Jindřicha Chalupeckého 2022) slouží jako herna pro prezentaci virtuální reality v současném vizuálním umění, funguje rovněž jako autonomní dílo. Rada jako architekt zkombinoval princip arény s měkkým útulným pokojíkem. Jako sochař reaguje na poptávku zadavatele - vytvořit nepřehlédnutelný symbolický objekt pro prezentaci nového média. S ironií sobě vlastní navrhl a vlastnoručně postavil Vojtěch Rada z MDF desky, zvukové a drcené pěny, bavlny a kovové konstrukce dílo evokující děravý dort. V prostorové instalaci tak navazuje na řadu svých digitálních autorských prací, ve kterých problematizuje společenskou roli architekta a rovněž v použitých materálech odkazuje na “měkkost” digitálního prostředí. Zároveň je však stále architektem dbalým funkce – měkkým polstrováním chce ochránit diváky oslepené virtuální realitou před nárazem do reálných bariér své stavby. Od února 2022 byla virtuální realitu rozšířená o tři nová  stanoviště se třemi nejnovějšími modely Oculus Quest 2.  Prostor bude zároveň sloužit jako malá designová přednášková místnost pro akce galerie i zájemce zvnějšku. Autorem architektonicko - designového rozšíření je rovněž Vojtěch Rada. 

Příbramská galerie Františka Drtikola zahájila letošní sezónu rozsáhlým projektem na „těžké“ téma. Výstava Olovo prezentuje objekty sochaře Martina Zeta, které vznikly přímo pro místní galerii odlitím dvou tun tohoto materiálu. 

Virtuálním příbramským ateliérem světoznámého fotografa a příbramského rodáka Františka Drtikola vás v expozici Galerie Františka Drtikola provede herec Pavel Nový. Pokračují tak oslavy 140. výročí narození tohoto světoznámého fotografa a příbramského rodáka.