Galerie Františka Drtikola

Vykročte s námi po stopách Františka Drtikola, věhlasného rodáka z Příbrami, do Galerie Františka Drtikola. Objevíte půvabnou historickou budovu zámečku Ernestinum a v ní stálou výstavu světově známého fotografa.

Podrobnosti

Otevírací doba


Denně kromě pondělí od 9 do 17 h
24.12. od 9 do 12 h
31.12. zavřeno
1. 1. od 13 do 17 h

Kontakty


Galerie Františka Drtikola,
příspěvková organizace města Příbram
Zámeček - Ernestinum
Tyršova 106, 261 01 Příbram 1


galerie@pb.cz
771 122 581
www.galerie-drtikol.com
Mobil pokladna: 739 983 876

Informace

Nejbližší MHD zastávka


Nemocnice
Jiráskovy sady

Nejbližší občerstvení


Plzeňka Zlatý Soudek
Restaurace V Tržnici

Galerie, která je umístěna v historické budově příbramského Zámečku – Ernestina, provozuje výstavy výtvarného umění a pořádá koncerty a přednášky.

Ve spolupráci s Uměleckoprůmyslovým muzeem v Praze zde byla otevřena stálá expozice, která je věnována jednomu z nejslavnějších příbramských rodáků – světově uznávanému fotografovi Františku Drtikolovi. Narodil se roku 1883 v Příbrami a zemřel roku 1961 v Praze. 

Jediná galerie v ČR se stálou prezentací virtuální reality. Funkční socha od Vojtěcha Rady (držitele Ceny Jindřicha Chalupeckého 2022) slouží jako herna pro prezentaci virtuální reality v současném vizuálním umění, funguje rovněž jako autonomní dílo. Rada jako architekt zkombinoval princip arény s měkkým útulným pokojíkem. Jako sochař reaguje na poptávku zadavatele - vytvořit nepřehlédnutelný symbolický objekt pro prezentaci nového média. S ironií sobě vlastní navrhl a vlastnoručně postavil Vojtěch Rada z MDF desky, zvukové a drcené pěny, bavlny a kovové konstrukce dílo evokující děravý dort. V prostorové instalaci tak navazuje na řadu svých digitálních autorských prací, ve kterých problematizuje společenskou roli architekta a rovněž v použitých materálech odkazuje na “měkkost” digitálního prostředí. Zároveň je však stále architektem dbalým funkce – měkkým polstrováním chce ochránit diváky oslepené virtuální realitou před nárazem do reálných bariér své stavby. Od února 2022 byla virtuální realitu rozšířená o tři nová  stanoviště se třemi nejnovějšími modely Oculus Quest 2.  Prostor bude zároveň sloužit jako malá designová přednášková místnost pro akce galerie i zájemce zvnějšku. Autorem architektonicko - designového rozšíření je rovněž Vojtěch Rada.