Nad padrťskými pláněmi asi tři kilometry jihovýchodně od známých Padrťských rybníků vystupuje vrchol odedávna zvaný Kočka (789 m). Spolu s protější Kamennou (736 m) uzavírá hluboké údolí Padrťského potoka (Klabavy). P

odél potoka od Dolejšího Padrťského rybníka dolů se rozprostírala ves Padrť, dříve hojně navštěvované brdské turistické letovisko, nyní jen tráva, ze které sem tam vystupují základy někdejších staveb. A zůstaly zde také rybníčky, dříve pohánějící pily a hamr, s názvy Výtažník, Šindelka, Gričák a Ledvinka. 

Z vrcholu Kočka je pěkný pohled na rozsáhlé padrťské pláně, v jejichž severovýchodní části naproti svahům Kočky bývala vojenská střelnice. Před námi vystupuje Palcíř (725 m) a Kamenná (736 m). Opravdu pěkně jsou odtud vidět Padrťské rybníky. Ten bližší, Dolejší Padrťský rybník, a za ním vzdálenější, částečně krytý lesem, Hořejší Padrťský rybník. Za hřebenem spatříme rozhlednu Na Skále nad Železným Újezdem. 

Za rybníky vidíme svah Marásku a stožár vysílače Na Burku. Zcela vlevo nás zaujme košatá hlava Třemšína. Mezi brdskými svahy se nám otevírá pohled na Šumavu. V dálce (přibližně 70 km) se rýsuje výrazný šumavský vrchol Ostrý. Z Kočky také uvidíme město Rokycany, Blovice, blíže pak kostel sv. Michala archanděla na Kamýku nedaleko Dožic a řadu podbrdských vesniček.

Nelze se divit, že rakouskouherští i prvorepublikoví turisté Kočku obdivovali a nad jejím jihozápadním svahem si postavili malou zděnou turistickou útulnu. Zbytky základů jsou zde patrny dodnes. Borovicemi lemovaná vrcholová plošina Kočky je opravdu krásná a inspirativní, zejména za večerních červánků nebo probouzejícího se jitra. 

Na Kočku se patrně vydáme z Nepomuku, nejlépe po cyklotrase 2251. Odtud projdeme či projedeme kolem Červeného lomu do bývalé Přední Záběhlé (dříve V Chalupách). Zde se asi nezapomeneme zastavit u památného 350 let starého chráněného dubu, jenž má obvod kmene 785 cm. Mezi Přední a Zadní Záběhlou se na křižovatce obrátíme vpravo a po červené serpentinami vystoupáme na temeno Kočky.

Na Kočku také můžeme vyrazit ze Strašic, od Třítrubeckého zámečku po lesní cestě Josefka či z jiných směrů.

Mgr. Jaroslav Hodrment

 

Oblast: Brdy
GPS start: Nepomuk    49.6460281N, 13.8374856E
Trasa: Nepomuk – Kočka 
mapy.cz/s/gukulefane 
Vzdálenost: 9,4 km
Typ: pro pěší, pro horská kola 
Náročnost: střední
Značení: cyklotrasa 2251, červená
Zajímavosti na cestě: památný dub
Další tipy na výlet: www.brdyapodbrdsko.cz