Čechova stodola
v Bukové

Čechova stodola je celoroční naučná stezka starých pověstí a tradic v Bukové u Příbrami (severozápadně od Příbrami).

Podrobnosti

Otevírací doba


červenec – srpen denně včetně pondělí – 10:00 – 17:00
září – červen pondělí - pátek – 10:00 – 16:00

Parkování


ZDARMA

Vstupné:


jednotné 80 Kč/ osoba (možnost dokoupení práce v dílničkách 20 Kč)
děti do 2 let ZDARMA
skupiny 100 Kč , s průvodcem 120 Kč

Kontakty


Čechova stodola
262 23 Buková u Příbramě 129

cechovastodola@seznam.cz
724 236 884

Čechově stodole jsou během roku k vidění čtyři tématické výstavy. Nejdelší časový úsek zaujímají Staré pověsti české, v adventním a vánočním čase probíhá Vánoční stodola, během ledna a února Masopustní stodola a v jarním čase Velikonoční stodola s tradicemi: 

Staré pověsti České (květen - říjen)

Jedná se o výstavu Starých pověstí českých, kterou provází naučnou, ale i zábavnou formou bájná kněžna Libuše nebo Praotec Čech.Tato výpravná výstava je ztvárněna na velkých obrazech a figurínách. Průvodce při prohlídce vypráví o každé pověsti a pokládá otázky. Kdo první odpoví správně, dostane od něho odměnu. Návštěvníci si během prohlídky zahrají na zemní lid a také na kovkopy. Vydolovaný poklad mohou směnit nebo si ho ponechat.

V druhé polovině září a říjnu kombinujeme výstavu Starých pověstí ještě s akcí  Dýňování. Pro děti je připravena strašidelná stezka odvahy plná bubáků, strašidel, pavouků apod. Dětičky zde pomocí různých úkolů, kdy musí překonat svůj strach, vysvobozují pohádkovou bytost.

Velikonoční stodola a jarní tradice (březen - duben)

Jedná se o výstavu jarních tradic a velikonočních zvyků s průvodcem, kde se opět hravou formou seznámíte s různými jarními tradicemi jako jsou Velikonoční zvyky, pálení čarodejnic, stavění májí atd.

Vánoční stodola (listopad - prosinec)

Vánoční expozicí plnou obrazů a figurín návštěvníky provede andílek, v pekle je přivítají živí čerti a nebeskou bránou se ocitnou v nebi. Prohlídka je spojena s Mikulášskou nadílkou a končí prohlídkou staročeských Vánoc a betlémů s povídáním o vánočních tradicích a zvycích.

Masopustní stodola (leden - únor)

Výstava pojednává o masopustní tradicích, masopustních průvodech a dále zde přiblížíme tradici pravých domácích zabijaček. Výstavou Vás provede řezník Krkovička.