Brdy a Podbrdsko

Přidat do plánovače +

Hluboké neprostupné lesy, dechberoucí vyhlídky a romantická zákoutí. Příroda ve své ryzí čisté podobě a vedle toho vojenské bunkry z nedávné minulosti. Objevte Brdy, dlouhá desetiletí zapovězenou oblast v samém srdci Čech.

Nejvyšší vnitrozemské hory

Hned za hranicemi města Příbram leží oblast, kterou ještě mnozí z nás neměli možnost prozkoumat. Brdy jsou jedinými horami ve středních Čechách a zároveň nejvyšším pohořím českého vnitrozemí. Nejsou a ani nikdy nebyly trvale osídleny, takže i v jednadvacátém století představují pustý horský ostrov s neporušenou přírodou. Ta místy připomíná Šumavu, místy skotská vřesoviště a jinde zas divokou skandinávskou tajgu a tundru. Její celistvost ruší pouze tu a tam ruina středověkého hradu nebo pozůstatky vojenského působení. Ne nadarmo byly Brdy vyhlášeny chráněnou krajinnou oblastí.

Příroda v symbióze s činností člověka

Brdské kopce střídá v podhůří venkovská krajina Podbrdska s pohádkovými zámky a hrady a technickými unikáty, které připomínají těžbu a zpracování železa, stříbra, rud a dalších kovů. Takovou symbiózu vojenských a technických památek s krásnou přírodou nenajdete nikde jinde.

Hrady Žebrák a Točník

Ideální cíl krátkých výletů i delších dovolených

Velkým benefitem Brd a Podbrdska je blízkost velkých měst. Turistická oblast je dobře dostupná autem i vlakem z Prahy, Plzně i Českých Budějovic.

Oblast je tak skvělou volbou na odpolední únik ze šedi všedních dnů i sobotní celodenní výlet. Množství přírodních, architektonických a technických skvostů ji ale předurčuje i jako ideální prázdninovou a dovolenkovou destinaci.

Brdy pěšky nebo na kole?

Brdy i Podbrdsko jsou protkány řadou turistických a cykloturistických tras. Vyrazit na pěší výlet tady může vášnivý turista, jehož cílem je zdolání co nejvíce kilometrů a vrcholů, i rodiny s malými dětmi nebo senioři toužící po krátké procházce s příběhem. Turistických tras různé náročnosti a zaměření tu najdete nepřeberné množství.

Kdo dává přednost kolu, přijde si v Brdech a Podbrdsku také na své. Čekají ho adrenalinové výšlapy i poklidné vyjížďky přírodou nebo po památkách. Z nabídky cyklotras si vyberou sportovci i rekreační cyklisté.

Vyhlídka na Jindřichově skále

Zážitky pro děti i rodiče

Vzdát se výletů jenom proto, že máte malé děti, by byla velká škoda. V Brdech a Podbrdsku prožijí děti nezapomenutelné zážitky, na které budou ještě dlouho vzpomínat. V Příbrami se o takový zážitek postará Hornické muzeum s vláčkem, skluzavkou a průzkumem podzemních štol. Podbrdské hrady a zámky nadchnou svými prohlídkami se strašidly nebo princeznami, v Podbrdském muzeu v Rožmitále pod Třemšínem se zase děti převléknou za chrabrého rytíře nebo si potěžkají meč.

Po stopách děl a letadel

Vojenští fandové budou v Brdech doslova v sedmém nebi. Oblast byla po dlouhá desetiletí využívána armádou jako výcvikový prostor a stopy vojenské minulosti jdou tu dodnes patrné. Německá armáda vystavěla některé komunikace, polní letiště, bunkry a na vrcholu Praha provozovala důležitý radar sloužící k navigaci nočních stíhačů Luftwaffe. Československá armáda zde kromě řady bunkrů, pozorovatelen, střelnic, ženijních úkrytů, posádkových ubikací a jejich zázemí vybudovala také vysoce strategický objekt podzemního bojového velitelství pro případ vedení 3. světové války.

Brdy a Podbrdsko jsou celoroční destinací

Na výlet nebo dovolenou do Brd a Podbrdska můžete přijet v jakoukoli roční dobu. Od jara do podzimu si užijete přírody a památek, v létě se schladíte ve stínu brdských lesů nebo na koupališti. Přidat můžete i ochutnávku produktů některého z místních pivovarů.

V zimě vyrazíte objevovat výhledy, které zůstávaly skryty za listy stromů a keřů. Pěšky nebo na běžkách, záleží jen na vás.

Která místa byste v Brdech neměli minout

Kdo chce na vlastní oči prozkoumat někdejší dělostřelecké dopadové plochy, obhlédnout bunkry, ale zároveň se pokochat nádhernými výhledy a navštívit ochranářsky nejcennější lokality CHKO Brdy, měl by vyrazit na nejvyšší horu Brd Tok, nedaleký vrch Houpák a někdejší dopadovou plochu Jordán. Zvládnout to lze v rámci jednoho výšlapu po turistické trase s příznačným názvem Dělostřelecká, která začíná v obci Obecnice.

Dopadová plocha dělostřelecké a letecké střelnice Jordán

Cyklističtí fajnšmekři mohou absolvovat podobnou, ale náročnou, trasu s názvem Srdcem Brd. Nabízí ještě větší množství zajímavostí a startuje hned u Příbrami, konkrétně u pivovaru Podlesí.

Pohodovější trasu v sedle kola si naplánujte k ikonám Brd, Padrťským rybníkům. Vyráží se z Rožmitálu pod Třemšínem. Kromě přírodních scenérií vás jistě zasáhne pohnutý osud místních vesnic, které musely ustoupit rozšiřování vojenského prostoru.

Padrťské rybníky jsou ikonou Brd

Nejznámější hradní zříceninou v Brdech je Valdek. Jako pustý je popisován už v 16. století. Valdek byl oblíbeným cílem v období národního obrození. Inspiroval k tvorbě Karla Hynka Máchu nebo Boženu Němcovou. Dnes návštěvníky přitahuje řada bájí a pověstí, které se k hradu vážou. Nejznámější je ta o valdecké bílé paní, která žádala pocestné, aby za ní v noci přišli a vysvobodili ji ze zakletí. Za to slibovala část pokladu, který je na hradě údajně skryt. Vstup do hradu je zakázán, pěkný výhled na něj ale nabízí protilehlá Jindřichova skála, nejmohutnější v Brdech. Vyrazit na Jindřichovu skálu můžete třeba v rámci cyklovýletu s názvem Z údolí železa na nejkrásnější vyhlídky. Jak je patrné, trasa nabízí množství skutečně nádherných vyhlídek. Startuje a končí v Komárově na náměstí.

Zřícenina hradu Valdek, největšího hradu v Brdech

Více informací o Turistické oblasti Brdy a Podbrdsko a spoustu dalších tipů na výlety najdete na webu www.brdyapodbrdsko.cz.