ÚNOR V PŘÍBRAMI: Masopustní chaos i řád

Staré mytologie byly založeny na střídání chaosu a řádu. Právě proto se lidé na přelomu zimy a jara oblékali do masek, aby se stali na chvíli něčím nebo někým jiným. Opětovný řád nastal v den jarní rovnodennosti. Akce, které jsme pro vás na únor vybrali, mají tak trochu od každého.

Únor v Příbrami

Dotýkat se exponátů přikázáno!

Tradiční masopustní průvod pořádá Hornické muzeum Příbram, a to v sobotu 17. února. Letošním tématem je „Brdulka (divoženka Brd) a 7 permoníků“. Na přípravě této lidové veselice se podílí také bohutínští dobrovolní hasiči, který masopust pořádají už 92 let. Právě proto vyjde průvod ze staré hornické obce Bohutín v čele s brdským duchem Fabiánem. Zhruba v 10 hodin přijde za doprovodu kapely na nádvoří Ševčinského dolu v Příbrami na Březových Horách. Masopustní taškařice se pak odehrají na prostranství mezi šachetní budovou a strojovnou.

Žádného přísného řádu se nemusíte bát ani na interaktivní výstavě science centra IQ Park Liberec, kterou najdete v Galerii Františka Drtikola až do 15. února. Naopak, dotýkat se exponátů je tu přikázáno! Na nich si můžete vyzkoušet svoje schopnosti logického uvažováni, pohotovost a kreativitu myšlení. Každý hrací stůl, interaktivní panel nebo závěsná tabule vám přitom přiblíží jiný poznatek z fyziky, biologie a dalších přírodních věd. Výstava Hry a klamy je sice určená dětem… ale možná to budete vy sami, koho okouzlí více.

Protože se letos zima nemůže rozhodnout, jestli má vůbec přijít, doporučujeme nečekat na zamrzlý rybník a vyrazit s dětmi na zimní stadion. Každý únorový víkend se tu koná bruslení pro veřejnost, vždy od 14 do 16 hodin. A jestli máte rádi dlouhá rána a nevadí vám dřívější vstávání, můžete si zabruslit i každou neděli od osmi do devíti.


Galenit z Bohutína, foto: Hornické muzeum Příbram


Dolů i na Horu


Zajímavou výstavu můžete navštívit od konce ledna v hornickém muzeu na Březových Horách. Zvláště pokud vás zajímá, jaké minerály se nacházejí kilometr pod Příbramí. Výstava totiž představuje nejzajímavější mineralogické přírůstky do muzea za posledních pět let. Sbírka březohorského revíru byla velmi obsáhlá, kolekce minerálů z uranového revíru ale takových kvalit nedosahovala. Proto se příbramské hornické muzeum zaměřilo právě na ně. Na výstavě je k vidění několik unikátních vzorků, například kvalitní baryt, sfalerit, manganit nebo antimonit s fluoritem. Z březohorského revíru se podařilo získat scheelit, který je pro tuto lokalitu vzácný, a diaforit z dolu Lill, jediný známý krystalovaný vzorek.

Na Svaté Hoře stále probíhá cyklus přednášek Cesty do minulosti Svaté Hory, které vede Věra Smolová z příbramského archivu. Druhé setkání se chystá na středy 7. a 21. února, vždy od 17.30, nese název Hora krásná, spanilá a bude se věnovat období mezi lety 1648 a 1773. Přednášky se uskuteční v refektáři probošství na Svaté Hoře, vzhledem k omezené kapacitě si raději zarezervujte své místo.


Skokan do vody, vítěz v kategorii Sport (single), foto: Tomáš Krist, Mafra, a.s.


Ve čtvrtek 15. února připravuje Město Příbram pietní shromáždění k uctění obětí 2. světové války u příležitosti výročí popravy 16 příbramských občanů v Brandenburgu. Akce se koná v obřadní síni v Zámečku-Ernestinu.

Očekávaná výstava začne 23. února v Galerii Františka Drtikola. Představí se tu přes pět set fotografií 23. ročníku soutěže Czech Press Photo. Výstava ukáže nejen snímek vítěze hlavní ceny „Fotografie roku“, ale také práce těch, kdo uspěli v jednotlivých kategoriích a také další vybrané fotografie. Mezi tématy, které se letos na snímcích objevují, je opět řada domácích i mezinárodních událostí. Patří sem třeba změny, které v uplynulých měsících proběhly v Turecku, průběh voleb nového amerického prezidenta či problémy, jež hýbou oblastí Blízkého východu. Z domácích témat výstava ukazuje například propuštění Jiřího Kajínka nebo portréty nedávno tragicky zemřelého herce Jana Třísky.


Kompletní program příbramského kulturního dění najdete na kalendar.pribram.eu. Poznávat Příbram můžete také na Instagramu a pokud vyfotíte nějakou pěknou fotku z únorových akcí, nezapomeňte ji opatřit hashtagem #poznejpribram.


Další články:

Infocentrum

INFORMAČNÍ CENTRUM

Infocentrum Městského úřadu Příbram
Zámeček-Ernestinum, Tyršova 106, Příbram

telefon: 318 402 381
bezplatná linka: 800 555 600

e-mail: info@pribram.eu 

Infocentrum otevřeno denně:
červen - září 10.00-17.00 h
říjen - květen 10.00-16.00 h
(kromě 24. – 26.12. a 1.1.)

  •  V současné době z důvodu mimořádných vládních opatření je INFOCENTRUM otevřeno v  pondělí od  08:00 do 13:00 a  ve středu od 12:00 do 17:00 hodin do odvolání 

 

Videogalerie

video
více videí

Fotogalerie

více fotek