Voltuš je místní část Rožmitála pod Třemšínem. Od voltušské kaple sv. Anny po žluté značce se často chodí ke známému pietnímu místu, mohyle nešťastného Jakuba Jana Ryby, který se zde 8. dubna 1815 rozhodl svůj nelehký životní příběh ukončit. Dále po žluté, necelých 500 m za mohylou, se na štěrbinském hřebeni vypíná opravdový skvost Jižních Brd, který rozhodně stojí za to navštívit. 

Voltušská vyhlídka (695 m) překvapí opravdu pěkným panoramatickým rozhledem. Skalisko, pod kterým prudce spadá kamenné pole, je totiž takřka 100 m nad severovýchodním okrajem lesa a rožmitálské údolí odtud ještě dále klesá, takže až na pár stromů pod vrcholem rozhledu díky velkému převýšení nic nebrání. 

Jako první nás asi upoutá 14 km vzdálené temeno Třemošné (779 m), na východě výrazně klesající k Příbrami. Ta je utopená v mělkém údolí, které na druhé straně ohraničuje Vojna (667 m). Za ní je v dálce patrný hřeben, spojující brdské vrcholy Sádka, Klouček a Slonovec a ještě dále ubíhající Hřebeny. 

Hluboko pod námi v rozlehlém údolí se malebně rozprostírá město Rožmitál pod Třemšínem se svým majestátním zámkem, velkým Podzámeckým rybníkem, věžičkou radnice či kostelem sv. Jana Nepomuckého. Nepřehlédneme ani kostelík Povýšení sv. Kříže ve Starém Rožmitále, Rybovo působiště. 

Dále vlevo je částečně stromy zakrytý výhled na mohutný masiv brdských osmistovek Praha (862 m), Malý Tok (843 m) nebo Brdce (839 m), pod nimi pak vidíme podbrdské vesničky Nepomuk, Zalány či Sedlice. 

Voltušskou vyhlídku doporučuji navštívit za vhodného počasí s dobrou viditelností. S dalekohledem a mapou zde prosedíte klidně i hodinu a pořád budete mít co objevovat.

 

Mgr. Jaroslav Hodrment

 

GPS start: Voltuš, kaple sv. Anny

49.7820406N, 13.9868953E

Oblast: Brdy

Trasa: https://mapy.cz/s/lahazakore

Délka na vyhlídku a zpět: 2,2 km

Typ: pro pěší

Náročnost: nízká

Značení: žlutá

Zajímavosti na cestě: mohyla Jakuba Jana Ryby

Další tipy na výlet: www.brdyapodbrdsko.cz