Po stopách Antonína Vepřeka
Do Příbrami utekl před německými okupanty. Zapojil do zdejšího kulturního života a už po pár měsících představil příbramské veřejnosti dívčí pěvecký sbor. „Písně zněly sytě, rytmicky i dynamicky velmi přesně a krásně, vokalizace byla dokonalá,“ psal o prvním koncertu časopis Horymír. Antonín Vepřek se okamžitě stal symbolem příbramské hudby. A jeho odkaz přetrval do dnešních dní.
1AULA (ZŠ JIRÁSKOVY SADY)
Aula vznikla přestavěním kaple státní reálky a stala se místem zkoušek i koncertů sboru Antonína Vepřeka.
Nebyla to náhoda. Vepřekův věhlas dávno překročil hranice litoměřického kraje a hudební život měl v hornické Příbrami bohatou tradici. Pozvání na sebe nenechalo dlouho čekat. Vepřek se stal violoncellistou Příbramské filharmonie, členem klavírního tria a dirigentem pěveckého sboru Lumír-Dobromila. A především uskutečnil svůj dlouhodobý sen: v červnu 1939 veřejnosti představil pěvecký sbor žákyň měšťanské školy. Sboru však chyběl ideální prostor, ve kterém by mohl zkoušet i vystupovat. |
2SVATÁ HORA
Při pravidelných procházkách chodil Antonín Vepřek postranními cestami. S oblibou navštěvoval Toufarovu louku, odkud pozoroval město pod sebou i panorama Brd.
Aula se stala místem zkoušek i koncertů sboru Antonína Vepřeka. Během vánočních koncertů ji vždy zdobily dva obrovské smrky. |
3VINOHRADY
Na dnešní Komenského náměstí chodil venčit psy. „Boxer Dyk jednou přivlékl dědu potlučeného. Místo ukázněné procházky pronásledoval kočku,“ vzpomíná vnučka.
Sbor sklízel úspěchy na soutěžích, nahrával pro rozhlas a pořádal mnoho koncertů. Získal stálou klavíristku, talentovanou profesorku hudební školy Jiřinu Mandovou. Repertoár národních písní nahradily koncertní kompozice. Do důchodu odešel Antonín Vepřek v roce 1971. Nadále však pokračoval ve výuce hudební výchovy a řízení sboru, které za něj stále více přebíral jeho syn Vladimír. Antonín Vepřek zemřel 13. ledna 1978. |
4HŘBITOV
Místem odpočinku Antonína Vepřeka, jeho ženy Emílie a synů Lumíra a Vladimíra je hřbitov Na Hvězdičce. Výročí úmrtí si tu dodnes připomínají bývalí členové sboru.
■ text: Václav Bešťák, foto: Karolina Ketmanová |
Další články:

INFORMAČNÍ CENTRUM
Infocentrum Městského úřadu Příbram
Zámeček-Ernestinum, Tyršova 106, Příbram
telefon: 318 402 381, 318 402 360
bezplatná linka: 800 555 600
e-mail: info@pribram.eu
V současné době je až do odvolání z důvodu mimořádných vládních opatření INFOCENTRUM otevřeno pouze v pondělí a ve středu od 10:00 do 17:00.