BŘEZEN V PŘÍBRAMI: Inspirativní, poznávací a hudební

Březen, za kamna vlezem? Ale kdeže, to by byla chyba! Příbram má co nabídnout i v předjaří, třeba spoustu inspirativních besed a přednášek nebo hudebních vystoupení. Vybrali jsme ty nejzajímavější, které by vás neměly minout.

Březen

Březen inspirativní

Prsatý muž a zloděj příběhů. To je název knihy výjimečného spisovatele Josefa Formánka. Knihovna Jana Drdy na náměstí T. G. Masaryka s ním chystá na úterý 13. března literárně-cestovatelský podvečer. Můžete se těšit na diashow z pralesa, film z autorovy cesty k šamanům a také na autorské čtení.

(Tip navíc: v týdnu od 12. o 16. března probíhá v průjezdu a suterénu knihovny velký výprodej knih. Zastavte se pro nějaký čtivý kousek, až půjdete třeba na setkání s Josefem Formánkem.)

Jestli rádi cestujete (nebo aspoň o cestování rádi posloucháte), pak vás potěší i akce Cowárny. Ve středu 21. března do ní zaskočí příbramský rodák Jakub Ročňák. Bude vyprávět o tom, jaké je to cestovat “o samotě” a podělí se o svoje zkušenosti z několika koutů planety. Kdo ví, třeba vás k nějaké cestě také inspiruje.

Jak dokáže fotografie zachytit emoce? A jak je může vyvolávat? Besedovat můžete s Michaelem Hankem, držitelem ceny World Press Photo 2017, šesti cen Czech Press Photo a dalších ocenění nejen o tom, jaká byla jeho cesta k fotografii a tématům každodenního života. Setkání proběhne 22. března v Galerii Františka Drtikola, a to jako součást doprovodného programu Czech Press Photo 2017.

Výstava Czech Press Photo 2017 pokračuje i v březnu. I tady možná naberete inspiraci pro své fotky. Mezi tématy, které se letos na snímcích objevují, je opět řada domácích i mezinárodních událostí. Patří sem třeba změny, které v uplynulých měsících proběhly v Turecku, průběh voleb nového amerického prezidenta či problémy, jež hýbou oblastí Blízkého východu. Z domácích témat výstava ukazuje například propuštění Jiřího Kajínka nebo portréty nedávno tragicky zemřelého herce Jana Třísky.


Z cyklu Dětské šachové turnaje (2. cena World Press Photo 2017), foto: Michael Hanke


Březen poznávací


Rekonstrukce Svaté Hory před třemi lety obnovila zdejší sklepy, v některých případech také odhalila jejich dosud neznámé části. Chcete se dozvědět, jak sklepení vypadalo a k čemu sloužilo? Jak ho jezuité původně plánovali? A jaké zajímavé nálezy rekonstrukce přinesla? Přijďte se podívat na prohlídku, a to v sobotu 10. nebo o víkendu 24. a 25. března. Jestli si chcete být svým místem jisti, zarezervujte si ho předem.

Do své druhé poloviny se překlenul cyklus přednášek Cesty do minulosti Svaté Hory, které vede Věra Smolová z příbramského archivu. Třetí setkání se chystá na středu 14. března od 17.30, nese název Probošti mezi revolucemi a bude se věnovat období mezi lety 1773 a 1859. Samozřejmě se můžete přijít podívat, i pokud jste se předchozích dvou setkání neúčastnili. Přednáška se uskuteční v refektáři probošství na Svaté Hoře. Kapacita bývá omezená, raději si proto zarezervujte místo dopředu.


Špejbl’s Helprs


Březen hudební

Pamatujete si na hit 1+1 od pop-rockové kapely Ready Kirken? V exkluzivním unplugged vystoupení se tahle skupina představí ve středu 14. března v Clubu Barovka, a to v sestavě Zdeněk Ceral, Michal Mráz, Mika Ronos a Jiří Dračínský. Na jaro 2018 připravuje kapela vydání nového, v pořadí již devátého CD. Některých nových písniček se možná dočkáte už teď.

V novém příbramském klubu Za 5 dvanáct (bývalém Motor klubu) zazpívá v sobotu 17. března třiadvacetiletý písničkář Jakub Ondra, který se proslavil, a to nejen v Česku, rádiovým hitem On the Menu. Jakub Ondra je známým buskerem, tedy umělcem vystupujícím na ulici. V klubu vystoupí také příbramská kapela O.K.mžik – ta na Vánoce vydala svůj první oficiální videoklip V Myšlenkách. Třetí kapelou, na kterou se můžete těšit, je Třetí Slunce ze Sedlčan.

Rockerskými tóny známé příbramské kapely Špejbl’s Helprs ožije estrádní sál v sobotu 24. března. Původním záměrem skupiny bylo prezentovat díla různých autorů světové i domácí scény. Ovšem po nastudování písní kultovní formace AC/DC bylo jasné, že právě tato muzika bude jejich srdcím nejbližší. A tak vznikl revival band Rock’n’Roll / Revival Band of AC/DC. Velkou devizou je zpěv v podání Petra Průši, který se vypořádal s originálním projevem Briana Johnsona téměř dokonale.


Kompletní program příbramského kulturního dění najdete na kalendar.pribram.eu. Poznávat Příbram můžete také na Instagramu a pokud vyfotíte nějakou pěknou fotku z únorových akcí, nezapomeňte ji opatřit hashtagem #poznejpribram.


Další články:

Infocentrum

INFORMAČNÍ CENTRUM

Infocentrum Městského úřadu Příbram
Zámeček-Ernestinum, Tyršova 106, Příbram

telefon: 318 402 381
bezplatná linka: 800 555 600

e-mail: info@pribram.eu 

Infocentrum otevřeno denně:
červen - září 10.00-17.00 h
říjen - květen 10.00-16.00 h
(kromě 24. – 26.12. a 1.1.)

  •  V současné době z důvodu mimořádných vládních opatření je INFOCENTRUM otevřeno v  pondělí od  08:00 do 13:00 a  ve středu od 12:00 do 17:00 hodin do odvolání 

 

Videogalerie

video
více videí

Fotogalerie

více fotek